"Czarne złoto" w przypadku biżuterii jest jedynie określeniem marketingowym.

O ile czyste złoto samo w sobie ma kolor żółty, to możemy uzyskiwać inne jednolite barwy stopów złota, np. biały lub różowy. Jednak do tej pory nie ma możliwości uzyskać jednolitej w swojej masie czarnej barwy stopu złota.

Dostępna na rynku biżuteria z "czarnego złota" jest niestety jedynie malowana i szybko się wyciera. Coraz więcej można znaleźć na forach internetowych opinii Klientów, którzy skarżą się, że po kilku miesiącach użytkowania ich "czarne złoto" zrobiło się żółte.

Tak na prawdę biżuteria z "czarnego złota" była dostępna od dawna. Promowana jednak została dopiero w chwili, gdy w związku z epidemią Covid powstał duży problem z dostępnością palladu potrzebnego do białego złota. Wtedy też zaczęto modą na "czarne złoto" odwracać uwagę Klientów od problemów z dostępnością białego złota.

W WIK nie wykonujemy obrączek z "czarnego złota", ponieważ nie można na nie uczciwie udzielić Klientom gwarancji. Oczywistym jest, że czarna powłoka się zetrze i kolor złota będzie inny. Zainteresowani "czarnym złotem" powinni pamiętać, że producenci udzielają na swoje produkty gwarancję, ale nie obejmują one naturalnego zużycia biżuterii, czyli w tym przypadku wytarcia czarnej warstwy.

Decydując się na zakup obrączek z "czarnego złota" warto zaznajomić się z analogicznym zagadnieniem "żółknięcia białego złota". Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo tutaj.